Choć często niedoceniana, nawigacja po prezentacji multimedialnej jest bardzo ważna. Zwłaszcza wówczas, gdy udostępniasz komuś swoją pracę do samodzielnego przeczytania lub chcesz, aby przekazywane treści w odpowiedni sposób trafiły do słuchaczy. Co więc trzeba zrobić, a czego unikać, by taki efekt uzyskać?

Nawigacja, a więc poruszanie się po prezentacji (a raczej po slajdach), ma wpływ na wygodę jej wykorzystania. Co więcej, często decyduje o tym, w jaki sposób przyswajane są przedstawiane informacje. Podczas projektowania nie należy więc skupiać się wyłącznie na ogólnym designie – warto pomyśleć także o kwestiach praktycznych. Dzięki poniższym wskazówkom stanie się to znacznie łatwiejsze.

Zwróć uwagę na przejścia w prezentacji PowerPoint

 Wiele osób podczas projektowania prezentacji multimedialnej wpada w pułapkę różnorodności i chęci „ożywienia” poszczególnych slajdów. Żeby nie były statyczne, wprowadzają przejścia – najpierw między poszczególnymi sekcjami, a następnie w samym slajdzie. Efekt? Odbiorca widzi wyskakujące znikąd obrazy, falujący tekst oraz masę animacji wprowadzających niepotrzebny chaos. A treść, którą chcesz przekazać, niknie gdzieś w nadmiarze graficznych dodatków.

W praktyce dobra nawigacja to prosta nawigacja. Powinna pozwalać szybko i bez większych problemów przełączać się między poszczególnymi slajdami. Także podczas prezentacji, gdy na przykład chcesz na chwilę wrócić do omawianych wcześniej danych. Jeśli więc koniecznie zależy Ci na przejściach, ogranicz się do standardowej, płynnej zmiany lub innych, prostych efektów.

W trakcie prezentacji korzystaj z „widoku prezentera” w PowerPoint

 Widok prezentera (w angielskiej wersji programu „presenter view”) to specjalna funkcja, która pozwala Ci podejrzeć bieżący slajd widoczny na ekranie, kolejny, jak również utworzone przez Ciebie notatki.

Co więcej, możesz zdecydować, na którym monitorze będzie wyświetlany widok prezentera, a także skorzystać z kilku przydatnych opcji, takich jak:

  • przełączanie się między slajdami,
  • czasomierz,
  • wyświetlanie godziny,
  • powiększanie i zmniejszanie podglądu na notatki,
  • wskaźnik laserowy,
  • miniatury wszystkich slajdów,
  • lupa.

System ten znacząco ułatwi Ci nawigację po prezentacji. Dzięki niemu unikniesz również momentów ciszy oraz niezaplanowanych przerw spowodowanych koniecznością znalezienia konkretnych informacji lub slajdów.

Zadbaj o właściwą strukturę prezentacji multimedialnej

 Choć może wydać Ci się to banalne, nawigacja okaże się łatwiejsza, jeśli wszystkie informacje będą na swoim miejscu. Ważna jest więc odpowiednia struktura – prezentacja musi mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie.

  1. Na początku, poza tytułem i Twoimi danymi, powinien znaleźć się spis treści lub przynajmniej zarys tego, czego dotyczy prezentacja i jakie informacje będą w niej przekazywane. Podzielenie całości na rozdziały zdecydowanie ułatwi poruszanie się po poszczególnych sekcjach.
  2.  Główna część prezentacji musi być zgodna z tym, co znalazło się we wstępie. Pamiętaj o tym, aby zachować wskazaną kolejność. Nie tylko pomoże Ci to usystematyzować wiedzę, ale też ułatwi ewentualny powrót do konkretnych slajdów. Zwłaszcza gdy plan prezentacji multimedialnej będzie cały czas pod ręką, na przykład w widoku prezentera.
  3.  Zakończenie ma na celu podsumowanie przedstawionych danych i wiadomości, może również wskazywać wnioski, jakie słuchacze powinni wynieść z całej prezentacji. Dobrym rozwiązaniem okaże się ponadto umieszczenie tutaj streszczenia wszystkiego, co było omawiane.

 Sprawna nawigacja po prezentacji multimedialnej jest bardzo ważna, ponieważ ułatwia jej obsługę i pozwala lepiej przyswoić zawarte w niej informacje. Nie należy więc o niej zapominać – zwłaszcza że wpływ na nią ma wiele czynników. Na szczęście dzięki powyższym wskazówkom Twoja przyszła praca nad slajdami powinna stać się łatwiejsza. 

źródło: Tworzenie Prezentacji