Tarczyca jest niewielkim gruczołem, jednak odpowiada za regulowanie wielu procesów w ludzkim organizmie. Wachlarz objawów jej niedoczynności lub nadczynności jest szeroki i może znacząco różnić się u poszczególnych pacjentów. Dlatego też nie zawsze tak łatwo jest zdiagnozować problemy z tarczycą. Badanie USG tarczycy jest szybkie oraz bezbolesne i warto wykonać je przy nawet najmniejszych podejrzeniach choroby tego gruczołu. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Objaśniamy, jak przygotować się do badania i jak ono przebiega.
Czym jest i za co odpowiada tarczyca?
Tarczyca jest nieparzystym gruczołem o motylkowym kształcie, zlokalizowanym u podstawy szyi. Zbudowana jest ona z połączonych ze sobą dwóch płatów i waży około 30 gramów. Powiększenie tarczycy może świadczyć o jej stanie chorobowym i wymaga podjęcia dalszej diagnostyki. Według specjalistycznej terminologii, tarczyca odpowiada za metabolizm i gospodarkę wapniowo-fosforową ludzkiego organizmu. W praktyce jednak okazuje się, że zaburzenia metabolizmu oraz nieprawidłowe stężenie wapnia czy fosforu w organizmie, mogą wywoływać szereg różnorodnych objawów, całkowicie różnych, w zależności od pacjenta.
Prawidłowo funkcjonująca tarczyca wydziela do krwioobiegu hormony trójjodotyroninę (T3) oraz tyroksynę (T4). Z kolei tarczycę do pracy pobudza hormon tyreotropina (TSH), wydzielany przez przysadkę mózgową. Oba gruczoły muszą więc pracować w idealnej harmonii. Tyroksyna wydzielana przez tarczycę odpowiada za przemiany metaboliczne, prawidłową pracę gruczołów płciowych i układu sercowo-naczyniowego. Jednak najważniejszym zadaniem tyroksyny jest udział w przemianie trójjodotyroniny, która z kolei odgrywa istotną rolę w pracy całego układu nerwowego, rozwoju organizmu i procesach jego wzrostu. Składnikiem wspomagającym współpracę – tarczycy i przysadki mózgowej oraz prawidłowe działanie tego gruczołu, jest jod.
Choroby tarczycy – zgłoś się na USG tarczycy
Choć istnieje obszerna lista objawów mogących świadczyć o problemach z tarczycą, to należy pamiętać, że w przypadku tego gruczołu mogą one być indywidualne u każdego pacjenta i nie wszystkie muszą występować jednocześnie. Najczęściej występujące są wahania wagi i trudności z jej utrzymaniem na jednym poziomie, nadmierne wypadanie włosów, osłabienie i ospałość. Choroby tarczycy dzielą się na cztery podstawowe grupy, są nimi:
- nadmierna lub niedostateczna produkcja hormonów, zwana także niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy
- powiększenie tarczycy
- obecność guzków na gruczole tarczycy
- zapalenie tarczycy
Diagnozowanie chorób tarczycy – pomocne USG
Być może sami zauważyliście u siebie niepokojące objawy mogące świadczyć o problemach z tarczycą. Mogło być też tak, że zupełnie nieświadomi problemów ze zdrowiem, zostaliście poinformowani przez lekarza o konieczności przeprowadzenia badań. Diagnozowanie chorób tarczycy składa się z dwóch elementów, które w połączeniu dają lekarzowi pełny obraz o stanie zdrowia gruczołu. Jednym z tych elementów jest wykonanie badania krwi. Lekarz najczęściej zleca podstawową morfologią uzupełnioną przez badanie stężenia wolnych hormonów tarczycy FT3 i FT4 oraz TSH. Chcąc potwierdzić lub wykluczyć występowanie autoimmunologicznych chorób tarczycy, należy jeszcze dodatkowo wykonać badanie anty-TPO (przeciwciał skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej) oraz przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie oznaczanych jako anty-TG. Nie warto samodzielnie interpretować wyników na podstawie widełek przyjętych przez laboratorium. Badanie krwi to dopiero początek. Dopiero w zestawieniu z badaniem USG tarczycy lekarz może postawić pełną diagnozę.
USG tarczycy jest badaniem z zakresu diagnostyki obrazowej. Jest bezbolesne i bezinwazyjne, a pozwala precyzyjnie zobrazować cały narząd, zmierzyć jego wielkość i precyzyjnie zlokalizować ewentualne guzki czy zmiany w budowie. Badanie USG tarczycy jest przeprowadzane w pozycji leżącej przy użyciu specjalnego żelu. Badany obszar obejmuje szyję pacjenta, gdyż to właśnie tam zlokalizowana jest tarczyca. Już po krótkim, kilkunastominutowym badaniu lekarz jest w stanie precyzyjnie zdiagnozować chorobę tarczycy.
Źródło: Gabinet USG – badania USG i Dopplera Warszawa