Mianem introwertyków określamy ludzi, którzy są nakierowani na wewnątrz i potrzebują jedynie niewielkiej ilości kontaktów społecznych. Introwertycy często są nierozumiani przez społeczeństwo, postrzega się ich, jako dziwaków i odludków. Warto jednak przyjrzeć się bliżej tej wbrew pozorom całkiem dużej grupie ludzi.

Czym charakteryzuje się introwertyk?

Introwertyk to człowiek, który bardzo lubi przebywać sam. Zazwyczaj robi to we własnym domu skupiając się na czytaniu lektur i licznych pasjach. Duża część introwertyków to domatorzy, ale nie można powiedzieć, że wszyscy. Introwertyk to taka osoba, która ma bardzo bogate życie wewnętrzne i przejawia skłonność do świadomej refleksji. Przebywanie w dużej grupie ludzi dla introwertyków jest męczące.

Dodatkowo nie lubią oni poznawać nowych osób. Zwykle mają stałe wąskie grono znajomym albo żyją całkiem samotnie z wyboru. Nie oznacza to jednak, że wśród introwertyków nie ma osób żyjących w związkach. W swoim otoczeniu każdy z nas znajdzie małżeństwa, gdzie jedna strona jest typowym introwertykiem a druga prowadzi bardzo intensywne życie towarzyskie w swoim środowisku. Takie związki są możliwe, pod warunkiem, że introwertyk nie będzie zmuszany do częstego przebywania w dużych grupach ludzi.

Jak postępować z introwertykiem?

Często mylnie sądzi się, że introwertycy są nieśmiali albo mają wręcz fobię społeczną. Praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej a prowadzenie indywidualnego trybu życia jest sprawą wyboru. Introwertycy to osoby, które nie lubią i nie potrafią prowadzić luźnych rozmów. Nie dla nich spotkania przy kawie, plotki czy rozmowy o niczym w środkach komunikacji publicznej. Introwertyk lubi rozmawiać o czymś konkretnym, przyswajać wartościowe treści, jeśli wiec miałby, co tydzień spędzać niedzielne obiady u cioci oznaczałoby to poczucie straconego czasu. Introwertyk nie potrzebuje dużego towarzystwa, gdyż nie lubi być oceniany, nakłaniany do czegoś, nie ma w zwyczaju też porównywać się z innymi, bo żyje we własnym świecie. Łatwo go jednak poznać po skłonności do unikania kontaktów społecznych. Jeśli ma coś załatwić to najprędzej napisze maila, SMS, zadzwoni a w ostatniej kolejności wybierze spotkanie osobiste.