Przywykliśmy do tego, że na holenderskim rynku pracy nieustannie możemy znaleźć ogromną liczbę ofert skierowanych zarówno do wykwalifikowanych, jak i niewykwalifikowanych pracowników. Najczęściej poszukiwania skupiają się na okresie letnim oraz wakacyjnym, kiedy ofert jest szczególnie dużo. Dlatego też niejednokrotnie mamy wątpliwości, czy sezon jesienno-zimowy jest równie obfity i atrakcyjny dla pracowników zza granicy. W takim razie czy dla Polaków znajdzie się praca w Holandii w okresie jesienno-zimowym? Jakiego typu są to oferty?

Praca sezonowa w Holandii, znajdź zatrudnienie za granicą także w okresie jesienno-zimowym

Zatrudnienie sezonowe kojarzy się z letnim wyjazdem do pracy, najczęściej w czasie wakacji. Nie do końca jest to jednak zgodne z prawdą. Za pracę sezonową uznaje się bowiem zatrudnienie, którego okres nie przekracza trzech miesięcy, niezależnie od pory roku, w jakiej zawierana jest umowa. Oznacza to, że sezon na pracę jest zawsze, a tylko od pracowników zależy, który okres na wyjazd wybiorą. Oczywiście w zależności od pory roku można znaleźć różne oferty. O ile na przykład ogrodnictwo szklarniowe czy produkcja funkcjonuje niezmiennie przez cały rok, o tyle zapotrzebowanie na pracowników w rolnictwie spada wraz z obniżaniem się temperatur na dworze. Dlatego też poszukując pracy poza najpopularniejszym okresem letnim, warto najpierw zorientować się, na jakie oferty i jakie zarobki możemy liczyć na przykład w okresie jesienno-zimowym.

Jakie oferty pracy w Holandii dostępne są w sezonie jesienno-zimowym?

Jak już wspomnieliśmy, pracy w Holandii nie brakuje niezależnie od okresu, w którym zdecydujemy się wyjechać, oraz pory roku. Jedyne, co ulega zmianie, to ilość ofert w konkretnych sektorach lub ich całkowity brak. Jeżeli celujemy w zajęcia typowo letnie, takie jak zbiór owoców sezonowych, to powinniśmy uwzględnić to w planach wyjazdowych. Ale jeśli mamy dużą dowolność i elastyczność w doborze ofert pracy, to śmiało możemy podjąć zatrudnienie w Holandii również jesienią oraz zimą. Niezmienne pozostają także stawki wynagrodzenia. Jeśli latem w ogrodnictwie czy na stanowisku magazyniera otrzymujemy konkretne wynagrodzenie, to jesienią i zimą pensja za wykonywanie określonych obowiązków będzie taka sama. Jakie więc oferty pracy w Holandii czekają na Polaków w sezonie jesienno-zimowym? Przede wszystkim wszelkie prace, które realizowane są w zamkniętych halach, a na ich wykonywanie nie ma wpływu pogoda. Dotyczy to więc pracy na stanowisku magazyniera, a także wszelkich zajęć w przemyśle i produkcji. Jeśli chodzi o sektor budowlany, to podobnie jak w Polsce, latem wykonuje się wszelkie prace na zewnątrz, a więc budowę domów oraz innych obiektów, docieplanie czy tynkowanie oraz prace dekarskie, czyli wszelkie naprawy i konserwacje dachów. Kiedy pogoda nie sprzyja robotom na zewnątrz, budowlanka skupia się na zleceniach wykonywanych wewnątrz budynków, takich jak prace wykończeniowe, malowanie, tynkowanie. Oprócz tego dla miłośników obcowania z przyrodą zostają jeszcze liczne oferty pracy w ogrodnictwie. Rzeczywiście zbiory produktów sezonowych są mocno uzależnione od cyklu wzrostu danych roślin. Ale na przykład w ogrodnictwie szklarniowym takie ograniczenia niemal nie istnieją. Najczęściej w szklarniach hodowane są rośliny kwitnące, które następnie są importowane do wszystkich krajów Europy. Wymagają one sporo uwagi i wsparcia w procesie wzrostu. Oprócz codziennego podlewania niezbędne jest ich odpowiednie przycinanie oraz nawożenie. Z kolei kiedy rośliny są już gotowe, pracownicy szklarni odpowiadają także za prawidłowy zbiór oraz zapakowanie kwiatów i przygotowanie ich do wysyłki. Widać więc wyraźnie, że jest to sporo obowiązków, które wymagają zatrudnienia niezbędnej liczby pracowników. Dlatego też ogrodnictwo szklarniowe jest branżą, w której zawsze można znaleźć atrakcyjne oferty pracy. Ponadto praca w szklarni jest mniej wyczerpująca fizycznie niż zatrudnienie na produkcji czy praca magazyniera. Warto więc rozważyć wszystkie opcje i wybrać najlepiej dopasowaną do własnych preferencji oraz możliwości.

Źródło: Beyond Resources – agencja pośrednictwa pracy za granicą