Spedycja stanowi jeden z działów transportu, który polega na organizowaniu przewozu towarów na zlecenie klienta. Istnieje kilka gałęzi spedycji, a jedną z nich jest spedycja lotnicza.

Transport lotniczy

Z każdym rokiem zwiększa się liczba towarów przewożonych transportem lotniczym, zaś porty lotnicze i tereny wokół nich są sukcesywnie rozbudowane, uruchamiane są również nowe połączenia. Ten rodzaj transportu ma szereg zalet, a jedną z nich jest niewątpliwie szybkość przemieszczania, jaka ma szczególne znaczenie w przypadku lotów międzykontynentalnych. Jeszcze jedną zaletą tej gałęzi transportu jest wysoki stopień bezpieczeństwatransport lotniczy to najbezpieczniejszy sposób przewozu towarów.

Spedycja lotnicza – rozwiązanie, z jakiego warto skorzystać

Spedycja lotnicza to usługa, która dedykowana jest szczególnie tym klientom, którym zależy na możliwie najszybszym dostarczeniu towarów. Zasadne będzie zatem stwierdzenie, iż największą zaletę spedycji lotniczej stanowi krótki czas przewozu. Z tego też względu często korzysta się z niej w przypadku transportu owoców i warzyw, czy części samochodowych, które muszą szybko dotrzeć do miejsca swojego przeznaczenia.

Należy przy tym pamiętać, iż ten rodzaju spedycji zapewnia nie tylko bardzo szybką dostawę towaru, nawet w odległe rejony świata. Drugą zaletą spedycji lotniczej jest jej kompleksowość, ponieważ obejmuje ona również przeładunek czy usługi celne oraz organizację odpraw.

Usługa “door-to-door” – szybka, pewna, kompleksowa

Profesjonalni spedytorzy oferują jeszcze jedno udogodnienie, a mianowicie dostarczanie przesyłek w systemiedoor to door”. System ten polega na przewozie towarów z miejsca nadania do adresata, zaś spedytor odbiera towar bezpośrednio od nadawcy, a więc z siedziby firmy oraz organizuje jego przewóz do miejsca docelowego. W tym rozwiązaniu korzysta on oczywiście również z innych rodzajów transportu, jak przykładowo transport samochodowy. Taki proces transportu przebiega znacznie szybciej, aniżeli w przypadku wykonania go przez kilku pośredników. Po dostarczeniu towaru na lotnisko spedytor w imieniu swojego klienta dokonuje odprawy celnej, a także odprawy po przylocie do kraju docelowego, oraz dostarcza przesyłkę do finalnego odbiorcy.

Usługa “door to door” jest tym bardziej korzystna, iż dzięki niej można ominąć liczne magazyny przeładunkowe, jak ma to miejsce na przykład w lotniczym transporcie kurierskim, co sprawia, że przesyłka bezpośrednio dociera do najbliższego lotniska swojego przeznaczenia.

Powszechnie uważa się, iż transport towarów z wykorzystaniem samolotów wiąże się z wysokimi kosztami, jednak w tym wypadku spedycja pozwala radykalnie te koszty ograniczyć. Spedytorzy za sprawą wieloletniej współpracy z wieloma liniami lotniczymi są w stanie zapewnić korzystne stawki z jednoczesnym zachowaniem wysokiego standardu usług przewozowych.

Jakie przesyłki można przewieźć z pomocą spedycji lotniczej?

Spedycja lotnicza pozwala na dostarczenie w zasadzie w każde miejsce na całym świecie dowolnego rodzaju przesyłek. Dotyczy to zarówno tych towarów, jakie są dostarczane w systemie “door to door”, jak również takich, w przypadku których wymagane jest ścisłe zabezpieczenie. Jeśli zlecenie będzie szczególnie duże, profesjonalny spedytor bez problemu zorganizuje również czarter samolotu towarowego. Jest też w stanie zapewnić dostarczenie przesyłki do wszystkich portów lotniczych, zlokalizowanych na dowolnych kontynentach, bez względu na wielkość portu lotniczego, a także rodzaj przewożonego towaru.

Ze spedycji lotniczej korzystają klienci, którym zależy na szybkim dostarczeniu towarów. Najczęściej transportuje się samolotami towary szybko psujące się, jak warzywa czy owoce, a także farmaceutyki, jednak z ofert usług spedycyjnych korzystają również producenci uzbrojenia, samochodów oraz zaawansowanych maszyn i urządzeń elektronicznych. Dzięki nowoczesnym udogodnieniom przesyłki mogą być również przewożone w specjalnych warunkach, na przykład chłodniczych, albo odwrotnie – z zapewnieniem wyższej temperatury, jak w przypadku żywych zwierząt hodowlanych czy roślin.

Źródło: Spedycja międzynarodowa – Symlog Warszawa