Transport towarów swoim znaczeniem obejmuje nie tylko klasyczną spedycję ciężarową, ale także pozostałe środki transportu. Czym jednak jest transport multimodalny? W świetle definicji transport multimodalny to taka forma przewozu, która w procesie logistycznym wykorzystuje minimum dwa środki przewozu. W ten sposób transport multimodalny pozwala przemieszczać ładunki zarówno z pozostałych państw Europy, jak również sąsiednich kontynentów. Na czym zatem polegają multimodalne usługi spedycyjne?

Transport multimodalny – co warto wiedzieć?

Decydując się na transport multimodalny, warto zasięgnąć podstawowych informacji, które ułatwią jego późniejszą organizację. Swoje powszechne zastosowanie transport multimodalny znajduje przede wszystkim przy przewozach międzynarodowych oraz międzykontynentalnych. W tym przypadku spedycja ciężarowa stanowi jedynie dopełnienie oferty, pozwalając na kompleksową obsługę transportową. Do najczęściej wybieranych form przewozu w transporcie multimodalnym zalicza się spedycję kontenerową, a także transport kolejowy, lotniczy czy też morski.

Do największych zalet transportu multimodalnego zalicza się jego kompleksowy charakter, który dzięki wyborze sprawdzonej i doświadczonej firmy spedycyjnej pozwoli zapewnić maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo. Warto także wiedzieć, że transport łączony w wielu przypadkach jest nie tylko efektywniejszy, ale także bardziej opłacalny. Doświadczony spedytor mający dostęp do zróżnicowanej floty logistycznej pomoże spełnić wszelkie oczekiwania swoich klientów. W przypadku omawianego rozwiązania transport multimodalny spotyka się z wielkim uznaniem rodzimych przedsiębiorców, którzy eksportują i importują towary do najodleglejszych państw świata.

Swoboda oferowana przez spedycję łączoną pozwala zachować profesjonalizm oraz elastyczność na każdym kroku usługi. W ten sposób przedsiębiorcy mają realny wpływ na koszt i czas trwania usługi. Dodatkowo chcąc zapewnić maksymalny komfort oraz kompleksowość oferowanych zleceń, firmy spedycyjne proponują dodatkowe rozwiązania przewozowe. Jednym z takich wariantów jest transport door to door, dzięki któremu klient może liczyć na dostawę ładunku wprost pod wskazany w zleceniu adres. Tak kompleksowe i fachowe podejście sprawdza się przy transporcie dowolnego rodzaju ładunku. Warto wspomnieć, że spedycja łączona pozwala na przewóz towarów całoładunkowych oraz drobnicowych. W przypadku spedycji międzynarodowej do najczęściej przewożonych ładunków zalicza się żywność, odzież, surowce mineralne, a także narzędzia mechaniczne oraz artykuły elektroniczne.

Transport multimodalny – komu go powierzyć?

Jak wspomniano, transport multimodalny to złożone zagadnienie, którego realizację należy powierzyć jedynie profesjonalnej oraz doświadczonej firmie spedycyjnej. Dostęp do nowoczesnej i zróżnicowanej floty transportowej oraz znajomość branży w wybranym regionie świata pozwala zagwarantować terminową i bezpieczną dostawę. Transport łączony w praktycznym ujęciu składa się z szeregu procesów logistycznych, które wymagają odpowiedniej koordynacji. Rolą firmy spedycyjnej jest zagwarantowanie kompleksowej obsługi, która oprócz opieki logistycznej wymaga sporządzenia niezbędnej dokumentacji przewozowej – w tym także organizację odprawy celnej. W ten sposób, chcąc przetransportować ładunek z obcego państwa, klient zyskuje realną oszczędność czasu i poniesionych kosztów.

Zachowując wgląd w usługę, firma spedycyjna na bieżąco informuje swoich klientów o przybliżonym terminie dostawy. Jak dowodzą statystyki, na przestrzeni ostatnich lat transport łączony cieszy się coraz większym zainteresowaniem – przykładem takiego rozwiązania są ekspresowe pociągi z Chin do Polski, które pozwalają zagwarantować ciągłość dostaw przy zachowaniu niezwykle atrakcyjnych cen.

Podsumowując: transport multimodalny to niezwykle atrakcyjne rozwiązanie, które pozwala rodzimym przedsiębiorcom otworzyć się na nowoczesne towary i usługi. Chcąc zlecić jego organizację, warto jednak wybrać profesjonalną firmę transportową, która dołoży wszelkich starań, by zapewnić kompleksową i fachową obsługę na każdym kroku.

źródło: symlog.eu