Każdy inwestor musi liczyć się z tym, że z jego inwestycją będzie się wiązać konieczność zagospodarowania odpadów. Nie sposób tego uniknąć. Jeśli wchodzimy na teren starego budynku, wiele rzeczy trzeba będzie stamtąd po prostu usunąć. Ale również w przypadku nowych projektów takie odpady będą generowane. Trzeba więc wcześniej odpowiednio się do tego przygotować – żeby na bieżąco móc utrzymać porządek, a jednocześnie – żeby wszystko przebiegało z zachowaniem norm bezpieczeństwa.

Kontenery różnego rodzaju

Im większa budowa, tym więcej odpadów remontowych będzie się na niej znajdować. To prosta zależność, która sprawdza się w zasadzie przy każdej inwestycji. Nawet przy niewielkim remoncie może się okazać, że będzie trzeba przechować i później wywieźć gruz, stare wykładziny czy zniszczony parkiet. Tego typu śmieci muszą być zagospodarowane w odpowiedni sposób. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wynajem kontenerów

Może się okazać, że wystarczy tylko jeden, na dodatek niewielkich rozmiarów – i już w zupełności rozwiąże nasz problem składowania odpadów. Fachowa firma, która zajmuje się wynajmem tego typu sprzętu podpowie, jakie i ile kontenerów będzie potrzebnych w przypadku poszczególnych inwestycji. Dzięki temu śmieci będą nie tylko w jednym miejscu, ale będą również odpowiednio zabezpieczone – co w przypadku niektórych elementów jest niezbędne. Szczególnie takich, które mogą w jakiś sposób być szkodliwe dla zdrowia lub środowiska – mowa tu o różnego rodzaju starych materiałach, lakierach, itp. 

Jeśli wiemy, że będziemy potrzebować więcej miejsca na gromadzenie odpadów takich jak gruz, to z powodzeniem sprawdzą się kontenery otwarte, które gwarantują nieco więcej przestrzeni na przechowywanie śmieci. Jeżeli jednak chcemy je dodatkowo zabezpieczyć, na przykład przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, możemy zdecydować się na kontenery zamknięte. Popularnym rozwiązaniem są kontenery typu „Big Bag”, które zajmują mało miejsca, a mają bardzo dużą – bo około tony – pojemność.

Transport HDS – w zależności od potrzeb

Kiedy już zdecydujemy, jakie dokładnie  kontenery będą nam potrzebne, wystarczy wybrać miejsce ,w którym je postawimy – na ogół blisko placu budowy czy remontu, żeby móc je sprawnie przenosić. A jednocześnie w takim miejscu, które nie będzie blokowało dojazdu ani przejścia. Potem przychodzi czas na wywóz śmieci do odpowiedniego punktu selektywnej zbiórki odpadów. Wiadomo przecież, że tego typu śmieci nie mogą być wywożone gdziekolwiek. Usługa przewozu kontenerów często jest ściśle powiązana z samym ich wynajmem – ponieważ niewiele osób miałoby możliwość ich swobodnego przetransportowania. W przypadku przewozu wielkogabarytowych śmieci i dużych kontenerów przydatny może się okazać transport HDS, czyli hydraulicznym dźwigiem przeładunkowym. W grę wchodzi przewóz, który może ważyć nawet do dwudziestu czterech ton., z załadunkiem i rozładunkiem.

Fachowa obsługa

Inwestor, który poważnie podchodzi do swojej budowy czy remontu dobrze wie, że również w przypadku takiej kwestii, jak zagospodarowanie odpadów pobudowlanych, musi się odbywać zgodnie z normami bezpieczeństwa. Żeby nie mieć wątpliwości, czy wszystko przebiega zgodnie z planem, warto zdecydować się na profesjonalną firmę wynajmującą kontenery i maszyny budowlane. Gwarantuje ona, że sposób przechowywania śmieci nie będzie szkodliwy dla zdrowia ani dla środowiska. Będzie także wiedzieć, jak zorganizować transport kontenerów, ale i odpadów wielkogabarytowych. Jeśli będzie taka potrzeba, można wypożyczyć także specjalistyczną zamiatarkę, która bardzo szybko posprząta plac budowy. Na dodatek każdy sprzęt obsługiwać będzie wykwalifikowany operator, który będzie dysponować niezbędnymi uprawnieniami, a maszyny będą w dobrym stanie technicznym, po przeglądach i na gwarancji. Te wszystkie elementy dadzą pewność, że tą częścią inwestycji zajmują się profesjonaliści, którzy znają się na swoim fachu.

Źródło: Wyburzanie budynków, ścian, domów – Avio Star