Instalacje fotowoltaiczne stały się bardzo popularne na przestrzeni ostatnich kilku lat. Panele na dachach możemy znaleźć na licznych domach w okolicy oraz na obiektach komercyjnych takich jak supermarkety. Do tak dużej popularności paneli przyczyniły się dotacje samorządowe, które pozwalają tego typu inwestycje przeprowadzić dużo taniej.
Jak działają instalacje fotowoltaiczne?
Instalacje fotowoltaiczne służą do pozyskiwania ze słońca darmowej i ekologicznej energii elektrycznej. Ktoś, kto założy takie panele i podpisze umowę z zakładem energetycznym nie będzie nic płacił za prąd, jedynie symboliczną opłatę stałą miesięcznie. Instalacje zwykle montuje się na dachach o orientacji południowej. Ważne jest wybranie odpowiedniego konta nachylenia. Jeśli dach jest za mały do montażu wymaganej mocy instalacji wtedy można panele zamontować na gruncie. Panele stanowią tylko część instalacji fotowoltaicznej, widoczną na zewnątrz.
Oprócz tego w pomieszczeniu typu kotłownia trzeba przeznaczyć część ściany na umieszczenie pozostałych elementów, w tym licznika dwukierunkowego. W naszych warunkach klimatycznych panele produkują dużo prądu latem i stanowczo za mało w miesiącach zimowych. Jest jednak na to sposób, bo właściciel instalacji po podpisaniu umowy z zakładem energetycznym staje się prosumentem. Oznacza to, że nie tylko wytwarza prąd, ale także pobiera go od zakładu w miesiącach, gdy produkcja jest za niska. Jeśli więc prądu jest więcej niż aktualne potrzeby odsyłany jest on do zakładu a następnie można go w potrzebnym czasie pobrać w ilości 80% tego, co się odesłało.
Czy fotowoltaika się opłaca?
Producenci żywotność paneli szacują na 25 lat. Zwrot inwestycji następuje zwykle po 10-12 latach. Jednak, jeśli dana osoba korzysta z dotacji albo odlicza koszt inwestycji od podatku to zwrot nastąpi dużo szybciej. Z całą pewnością warto poczynić taką inwestycje. Można do niej dostosować domowe instalacjie i przykładowo zdecydować się na ogrzewanie na prąd czy wymienić kuchenkę gazową na elektryczną i wtedy użytkowanie nic nie będzie kosztować.