Jazda próbna jest rozwiązaniem dla tych osób, które przed zakupem samochodu pragną sprawdzić, czy dane auto im odpowiada. Jazdy próbne organizowane są zazwyczaj przez salony samochodowe, a nawet komisy. Drugą funkcją darmowych jazd próbnych jest promowanie danej marki lub modelu samochodu, a także przedstawienie wszystkim zainteresowanym osobom jego zalet.

Kolejną cechą jazdy próbnej jest to, iż każda osoba, która dysponuje prawem jazdy, ma możliwość skorzystania z takiej okazji, niezależnie od wieku czy statusu majątkowego.

Specjaliści dodają również, iż zaletą jazdy na próbę jest to, iż przyszły nabywca może sprawdzić, jak czuje się w danym modelu samochodu w porównaniu do samopoczucia w innych autach. Obecnie wszyscy liczący się dealerzy samochodowi oferują możliwość odbycia jazdy próbnej modelami aut, które znajdują się w ich ofercie.

Czego można dowiedzieć się o samochodzie podczas jazdy próbnej?

Jazda próbna pozwala potencjalnemu nabywcy zdobyć również szereg pożytecznych informacji o modelu samochodu, który ma zamiar nabyć. Przede wszystkim pozwala ona określić, czy model auta, który został wybrany rzeczywiście oferuje taki komfort jazdy, o jaki chodzi testującemu. Warto przy tym sprawdzić również jakość jazdy nie tylko w fotelu kierowcy, ale także na siedzeniach pasażerów, a także inne kwestie, jak ilość miejsca na nogi, szerokość pojazdu czy ergonomię foteli.

Kolejną sprawą, na jaką należy zwrócić uwagę jest bezpieczeństwo – warto zatem dowiedzieć się, jak dany samochód zachowuje się podczas nagłego hamowania czy przyspieszenia. Nie można zapominać, iż samochód, który wybieramy dla siebie musi spełniać wszelkie nasze oczekiwania, nawet te najbardziej subiektywne.

Jak umówić się na jazdę próbną?

Na jazdę próbna można się umówić osobiście w jednym z salonów sprzedaży, albo przez Internet poprzez wypełnienie specjalnego formularza, jaki można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych dealerów. Po wybraniu modelu pojazdu, który nas interesuje, należy podać swoje imię oraz numer telefonu, a także adres email,  jeśli informacje dotyczące jazdy próbnej mają zostać wysłane także tą drogą.

Przed podjęciem decyzji, dotyczącej konkretnego modelu auta warto zadać sobie również szereg pytań i, dopiero na ich podstawie, decydować się na konkretny samochód. Chodzi w tym wypadku o:

  • określenie standardu wyposażenia,
  • określenie przeznaczenia samochodu, a więc do jakiej jazdy będzie służyć, a także ile osób będzie przewozić.

Dopiero na tej podstawie można określić, jaki model pragnie się przetestować. Nie można zapominać także, iż zakup źle dobranego auta spowoduje, iż okaże się ono w przyszłości zbyt mało wydajne albo nieekonomiczne. Określenie przeznaczenia samochodu umożliwia również dokonanie wyboru modelu, który zapewni odpowiedni komfort jazdy zależnie od rodzaju użytkowania – inny bowiem samochód będzie optymalny dla osoby, która przede wszystkim będzie wykorzystywać auto do jazdy po mieście, natomiast inny okaże się najbardziej odpowiedni dla kierowców systematycznie odbywających dalekie podróże.

Jazdy próbne odbywają się w terminie dogodnym dla klienta, a czas oczekiwania na taką jazdę nie przekracza kilku dni.

Podczas jazdy należy również stosować się do szeregu reguł, a mianowicie:

  • przede wszystkim przestrzegać wszystkich przepisów ruchu drogowego, ponieważ samochód powinien wrócić do salonu w nietkniętym stanie; chociaż auta testowe są ubezpieczone oraz w przypadku kolizji szkody innych pojazdów zostaną pokryte z OC właściciela pojazdu, nie zwalnia to osoby, odbywającej próbną jazdę od należytej uwagi i jazdy zgodnie z przepisami;
  • nie włączać radia, co pozwoli należycie ocenić pracę silnika;
  • w przypadku jakichkolwiek pytań należy zwrócić się do sprzedawcy, który wyczerpująco na nie odpowie.

Osoby, które umawiają się na jazdy próbne w jednym z salonów dealerskich muszą pamiętać, by zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty, a przede wszystkim prawo jazdy.

Źródło: Auto Wimar – Skoda Salon