W dzisiejszych czasach, gdy owoce i warzywa nabywamy w sklepach, może warto nieco powrócić do natury i samemu je wyhodować. W ogrodzie doskonałą alternatywą dla kwiatów i drzew ozdobnych mogą być rośliny, które dostarczą nam świeżej zieleniny prosto na talerz. Dlaczego warto i jakie korzyści możemy czerpać z przydomowego ogródka? Jak zacząć prowadzić własną uprawę i jak rozplanować pracę?

Zalety przydomowego ogródka

Niezwykle interesująca wydaje się możliwość uprawy własnych roślin. W całym procesie możemy uczestniczyć od początku do samego końca, czyli dosłownie od nasionka, do dojrzałego owocu na naszym talerzu. Dlaczego warto prowadzić własny ogródek? Przede wszystkim mamy dostęp do własnych, świeżych, niepryskanych plonów. Najlepiej w swoim ogrodzie posiać zieleninę – choćby koperek, czy natkę pietruszki. Zamiast kupować w sklepie przywiędłą już nieco i nie pierwszej świeżości zieleninę, mamy je na wyciągnięcie dłoni.

Po drugie, prowadzenie przydomowego ogródka może dostarczać nam przyjemności. Podlewanie, pielęgnacja i dbanie o rośliny może być odskocznią od stresującej pracy i dostarczać nam satysfakcji – szczególnie, gdy uda nam się coś wyhodować.

Jeśli mamy dzieci, warto zaangażować je w uprawę roślin. Możemy połączyć naukę z zabawą i chociażby wytłumaczyć dziecku, skąd biorą się owoce i warzywa na naszych talerzach. Pielęgnacja roślin może być ciekawą i pouczającą zabawą.

Czy trudno uprawiać własne warzywa?

Odpowiedź jest jednoznaczna – nie. Obecnie wystarczy udać się do pobliskiego marketu budowlanego i bez problemu nabyć nasiona, narzędzia, ziemię, czy donice. Na samym początku najlepiej rozplanować sobie, co zamierzamy uprawiać. Czy będą to pomidory, zielenina, marchew, a może truskawki? Rośliny wybrane, czas na wybór miejsca i odpowiednie przygotowanie. Rośliny możemy sadzić bezpośrednio w ziemi – jeśli mamy ogródek lub w donicach – jeśli dysponujemy balkonem, czy tarasem. Nasiona siać jest najlepiej na wiosnę, dzięki temu już wczesnym latem możemy spodziewać się plonów.