Jedni uważają, że to świetny pomysł na ulokowanie nadwyżki kapitału, inni przestrzegają przed ryzykiem. Zakup apartamentu inwestycyjnego, bo o nim mowa, cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Dlaczego warto zdecydować się na ten krok? Czy opłaca się kupować apartamenty inwestycyjne? Jak wybrać dobre lokum pod wynajem krótkoterminowy?
Apartamenty inwestycyjne – czy warto je kupować?
Jednym z podstawowych czynników, które przemawiają za zakupem apartamentu inwestycyjnego, jest atrakcyjna stopa zwrotu, która w skali roku wynosi średnio 6-8 proc. To, ile ostatecznie zarobi inwestor, uzależnione jest od wielu czynników, w tym m.in. lokalizacji nieruchomości. Niemniej krótkoterminowy wynajem nieruchomości to kuszący sposób uzyskiwania dochodu pasywnego, który dodatkowo pozwala ochronić kapitał przed spadkiem wartości z tytułu rosnącej inflacji.
Co więcej, zarządzanie nieruchomością można zlecić zewnętrznej firmie. Nie tylko przejmie ona pieczę nad apartamentem inwestycyjnym, ale również zadba o marketing i poszukiwanie gości. Dzięki profesjonalnej obsłudze inwestor nie tylko ma szansę osiągnąć wyższe zyski, ale również nie musi poświęcać dużo czasu na kwestie związane z krótkoterminowym wynajmem lokum.
Na dodatek deweloperzy, widząc rosnące zainteresowanie, oferują szeroki wybór nieruchomości przeznaczonych pod wynajem krótkoterminowy. To ustawne apartamenty, w których z łatwością można wyodrębnić strefę dzienną i wypoczynkową. Daje to szereg możliwości atrakcyjnego urządzenia lokum, a tym samym zainteresowania potencjalnych najemców.
Co ważne, zakup apartamentu pod wynajem jest – jak każda inwestycja – obarczony ryzykiem. Nie zawsze udaje się bowiem osiągnąć prognozowaną stopę zwrotu. Warto mieć to na uwadze podczas wyboru nieruchomości. Oczywiście, lokum zawsze można odsprzedać, jeśli nie przynosi zysków, co stanowi pewną formę ochrony kapitału. W krótkoterminowej perspektywie nie ma jednak co liczyć na duży wzrost wartości nieruchomości.
Mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Jak wspomniano, widząc rosnące zainteresowanie apartamentami inwestycyjnymi, deweloperzy oferują coraz szerszy ich wybór. Żeby jednak mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy cieszyło się sporym zainteresowaniem, a tym samym dawało szansę na wysoką stopę zwrotu, musi sprostać wymaganiom potencjalnych najemców. Jakim aspektom inwestor powinien przyjrzeć się w szczególności, aby dobrze wybrać?
- Lokalizacja. Największym wzięciem cieszą się apartamenty inwestycyjne położone w centrach miast wojewódzkich i miejscowościach turystycznych, a także nieruchomości oferujące szybki dojazd do najważniejszych zabytków i atrakcji. Im więcej czasu trzeba poświęcić na podróż do centrum, tym zwykle mniejszym zainteresowaniem cieszy się lokum.
- Okolica. Bliskość infrastruktury transportowej to niejedyny aspekt przesądzający o popularności apartamentu inwestycyjnego. W jego okolicy powinny też znajdować się sklepy, restauracje i punkty usługowe. Zapewnią one najemcom dostęp do najważniejszych udogodnień i wysoki komfort pobytu.
- Metraż, ustawność i rozkład pomieszczeń. Wbrew pozorom apartament inwestycyjny wcale nie musi być duży, aby gwarantować najemcom wygodę. Liczy się przede wszystkim jego ustawność, która pozwala tak zaaranżować przestrzeń, aby była ona komfortowa w użytku. W mieszkaniu pod wynajem nie może zabraknąć przede wszystkim wygodnego kącika sypialnianego. Dodatkowym atutem będzie aneks kuchenny. Docenią go zwłaszcza te osoby, które nie chcą stołować się w restauracjach. Może on stanowić czynnik przesądzający o wyborze danego apartamentu.
Zakup apartamentu inwestycyjnego może okazać się atrakcyjnym sposobem, by ulokować nadwyżkę kapitału i czerpać dochód pasywny. Żeby jednak tak się stało, trzeba odpowiednio wybrać nieruchomość. Na szczęście, deweloperzy coraz częściej oferują mieszkania, które z łatwością można dostosować pod wynajem krótkoterminowy.