Zanim przystąpi się do malowania czy tapetowania ścian należy je odpowiednio przygotować, zazwyczaj za pomocą gładzi i gipsów. Pozwalają one nadać ścianom odpowiednią strukturę, a od ich jakości uzależniony jest ostateczny wygląd wnętrza.
Z tego zatem powodu wybór odpowiednich gładzi jest bardzo istotny, jeśli chcemy, aby nasze wnętrza prezentowały się bez zarzutu.
Czym charakteryzują się gładzie i gipsy?
Do wyprodukowania gładzi i gipsów wykorzystywany jest siarczan wapnia, będący naturalnym surowcem, który jest nieszkodliwy dla zdrowia. Dobrej jakości gładzie i gipsy winny cechować się dobrą wytrzymałością, odpornością na uszkodzenia, powinny być również szybkoschnące i dobrze kumulować ciepło.
Gładź gipsową nakłada się na ścianę celem wyrównania chropowatości, nierówności i innych niedoskonałości, co prowadzi do nadania jej równej, gładkiej powierzchni. Dzięki temu wszystkie późniejsze zabiegi, jak malowanie czy tapetowanie, pozwalają osiągnąć doskonały efekt dekoracyjny. Gładzie są często stosowane również podczas odnawiania starych tynków, można je układać na różnych podłożach, należy jednak odpowiednio dobrać preparat, który będzie dostosowany do rodzaju powierzchni, którą chcemy wyrównać.
Gładzie i gipsy marki KOSBUD – wysoka jakość i niezawodność
Do wygładzania ścian oraz sufitów wewnątrz pomieszczeń można zastosować gładź szpachlową GS300 marki KOSBUD. Gładź szpachlowa luksusowa GS300 nie bez przyczyny nosi taką nazwę, ponieważ stanowi ona najwyższej jakości produkt przeznaczony do szpachlowania ścian i sufitów. Jest to szpachla gipsowo-polimerowa, która charakteryzuje się śnieżnobiałym kolorem, co zawdzięcza zawartości gipsu mazce, jaki powstaje z mielonego marmuru. Zawarte w niej komponenty sprawiają, iż przygotowanie masy szpachlowej jest bardzo łatwe, a równomierne nakładanie i szpachlowanie powierzchni nie nastręcza większych trudności.
Gładź GS 300 jest produktem chętnie kupowanym przez specjalistów od prac wykończeniowo-malarskich, gdyż stanowi ona materiał wysokiej klasy, który pozwala na uzyskanie idealnego podłoża pod warstwy malarskie oraz tapety. Może być nanoszona na gips szpachlowy, podłoża betonowe, a także cementowo-wapienne. Podłoże winno być również czyste i odtłuszczone, pozbawione wszelkich substancji, które mogłyby obniżyć przyczepność gładzi, jak kurz, brud czy inne zanieczyszczenia. Efekt końcowy, po przeszlifowaniu naniesionej gładzi drobnym papierem ściernym czy siatką do szlifowania jest naprawdę godny uznania.
Do wykonania wstępnej, ale również wierzchniej warstwy gładzi na powierzchniach wewnętrznych, do których zaliczają się betony, tynki gipsowe czy cementowo-wapienne, a także płyty K-G oraz gazobeton, można wykorzystać dolomitową masę szpachlową GS400. Gładź ta może być nanoszona ręcznie lub maszynowo, chociaż powierzchnie betonowe i wykonane z gazobetonu winny być uprzednio zagruntowane. Tę szpachlę można również stosować wielowarstwowo, należy jednak pamiętać, iż grubość jednej warstwy nie powinna przekraczać 3mm. Dolomitowa masa szpachlowa GS400 wysycha po upływie 12 godzin, można nanosić na nią warstwy malarskie dopiero po całkowitym wyschnięciu.
Preparaty przeznaczone do płyt kartonowo gipsowych
KGU klej gipsowy uniwersalny to preparat służący do przyklejania płyt kartonowo-gipsowych. Dzięki wyjątkowym składnikom, klej ten jest prosty oraz szybki w przygotowaniu, zaś zastosowanie drobnej frakcji wypełniacza powoduje, iż nie blokuje on wypełniacza „pióro-wpust” podczas murowania. Z jego wykorzystaniem można montować płyty K-G na podłożach gipsowych, wykonanych z cegły ceramicznej i silikatowej, a także z betonu, pustaków z betonu komórkowego, jak również wszystkich typowych podłoży budowlanych. Ponadto może zostać zastosowany do łączenia ze sobą prefabrykatów gipsowych we wnętrzach budynków.
Z kolei do mocnego i trwałego spoinowania płyt kartonowo-gipsowych z zastosowaniem siatki służy GS500 szpachla zbrojona włóknem. W tym preparacie zastosowano włókna nowej generacji, jakie dają efekt mikrozbrojenia, jednocześnie zwiększając wytrzymałość spoin, co zapobiega powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pęknięć. Szpachla ta ma również podwyższone właściwości wytrzymałościowe za sprawą zastosowania gipsu alfa.
Źródło: Kosbud