Stoły uchylno-obrotowe to elementy powszechnie stosowane w obrabiarkach CNC i frezarkach konwencjonalnych. Pozwalają na wygodną, precyzyjną i powtarzalną obróbkę elementów.

Stoły uchylno-obrotowe, zwane także obrotowo-podziałowymi, obrotowo-przechylnymi czy obrotnicami są integralną częścią konstrukcji 5-cioosiowych frezarskich centrów obróbkowych CNC wyposażonych w dodatkowe osie sterowane w 3-osiowych.Takie właśnie stoły uchylno-obrotowe produkuje SCOTTI.

Stoły obrotowo-uchylne stosowane w obrabiarkach CNC umożliwiają bardziej precyzyjne, a co najważniejsze, mniej pracochłonne dostosowanie nachylenia kątowego do wymagań procesu produkcyjnego. W przeciwieństwie do obrabiarek konwencjonalnych, które wymagają ręcznego ustawiania za pomocą ręcznych uchwytów podziałowych, obrotnice SCOTTI zapewniają w pełni zautomatyzowany proces ustawienia kątowego. W ofercie SCOTTI znajdują się 14 rodzin i rodzajów konstrukcji stołów przeznaczonych do zastosowania we frezarkach CNC.

Precyzja ustawienia kątowego

W procesie obróbki istotną rolę gra właściwe ustawienie kątowe oraz łatwa możliwość jego zmiany. Firma SCOTTI proponuje różne metody ustalenia kątowego. Jedną z nich jest uzębienie czołowe Hirtha. Mechanizm ten polega na połączeniu koła zębatego z walcowym kołem zębatym za zasadzie zazębiania. W celu zmiany ustawienia kątowego stołu górne koło zostaje podniesione, a szybki ruch obrotowy płyty stołu, za pomocą siłownika pneumatycznego lub hydraulicznego, zmienia położenie koła, a cięgno siłownika zazębia się z walcowym kołem zębatym, prowadząc do wstępnego ustalenia kątowego płyty stołu. Ostatnim krokiem pozwalającym na dokładne ustawienie stołu następuje poprzez zablokowanie układu po wejściu w zazębienie uzębienia Hirtha. Obrotnice wyposażone w uzębienie czołowe Hirtha mogą także zmieniać swoje położenia za pomocą przekładni ślimakowej o twardości od 180 do 220 HB.

Zastosowanie uzębienia Hirtha pozwala na uzyskanie rozdzielczości kątowej wynoszącej 2,5o, a jej dokładność określa się na +/- 5’’ wraz z powtarzalnością +/- 1’’. Natomiast zastosowanie przekładni ślimakowej daje możliwość bezstopniowego ustalenia kątowego z dokładnością do +/-15’’.

Szeroki wybór modeli dostosowanych do różnych potrzeb procesów produkcyjnych

 SCOTTI oferuje 14 rodzin i rodzajów stołów uchylno-obrotowych do frezarek CNC. Wśród nich największą popularnością cieszą się stoły z serii TWIN, AIRTEC, EUROTEC, TORTEC i TORTEB.

Obrotnice serii TWIN

Stoły obrotowo-uchylne z serii TWIN to stoły NC przeznaczone do frezarskich centrów obróbkowych CNC. Z powodzeniem mogą być wprowadzone do układu sterowania obrabiarki. Ich konstrukcja pozwala mocować przedmioty zarówno w ramach otworu centralnego, jak i rowków teowych rozmieszczonych promieniowo lub równolegle. Ten typ obrotnic zapewnia wysoką dokładność pozycjonowania szacowaną na +/-10’’ do +/-25’’. Ten element wyposażenia centrów obróbkowych dostępny jest w różnych konfiguracjach i gabarytach.

Stoły obrotowo-uchylne serii TORTEB

To stoły NC o bardzo wysokiej dokładności pozycjonowania wynoszącej od +/-5’’ do +/-7,5’’.

Stoły obrotowe serii AIRTEC

To obrotnice, które wykorzystują do mocowania układ pneumatyczny o ciśnieniu 6 bar, a sam proces mocowania i odmocowania zachodzi w czasie 0,02s. Seria zapewnia dostęp do dużej rozpiętości średnic stołów, która waha się od 100 do 320mm. Wielkość idzie w parze z udźwigiem – maksymalne obciążenie bez podparcia wynosi to od 30 do 185kg. Stoły wyposażono w niezawodne silniki firm Fanuc, SIEMENS, Mitsubishi lub Yaskawa. Ten rodzaj obrotnic pracuje w oparciu o zastosowanie przekładni ślimakowej i zapewnia dokładność na poziomie +/-20/25/30’’ lub wykorzystuje enkoder, co podnosi dokładność do +/-5’’. Powtarzalność w tych wypadkach wynosi odpowiednio +/-3’’ i +/-2’’.

Stoły obrotowo-uchylne serii EUROTEC

Ten rodzaj stołów charakteryzuje się przede wszystkim większymi średnicami oscylującymi pomiędzy 250-2000mm. Do mocowania przedmiotów zastosowano układ hydrauliczny dysponujący ciśnieniem od 80 do 150 bar. Obrotnice EUROTEC dostępne są z płytami o osi pionowej i poziomej, przy czym płyty poziome posiadają zarys kwadratu.

Stoły obrotowo-podziałowe serii TORTEC

Obrotnice o zwartej konstrukcji z osiami poziomymi i pionowymi. Dostępne są w kształcie kwadratu i koła. Średnice płyt oscylują pomiędzy 160 a 1400mm, natomiast blaty o zarysie kwadratu mają wymiary 400x400mm lub 600x600mm. W zależności od wielkości blatu do mocowania stosuje się odmienną technologię – w przypadku blatów mniejszych sięgających do 250mm układ pneumatyczny o ciśnieniu 6 bar, natomiast w przypadku blatów większych wykorzystuje się układ hydrauliczny. Stoły o osiach pionowych są przeznaczone do udźwigu cięższych produktów o masie od 300 do 8000kg, a stoły o osiach poziomych bez podparcia uniosą przedmioty o masie od 30 do 180kg (wraz z zastosowaniem podparcia zwiększa się możliwość obciążenia do 45-300kg).

Jak dobrać stół obrotowo-uchylny

Właściwy dobór stołu do wymagań procesu technologicznego powinien uwzględniać różnorodne kwestie związane zarówno z funkcjonalnością obrotnic, jak i możliwościami przestrzennymi. Tu istotną rolę gra podział na liczbę pozycji ustawienia kątowego lub konieczność zakupu produktu, który umożliwia bezstopniowy podział sterowany numerycznie. Znacznie ma także rozmiar przestrzeni roboczej obrabiarki. Co więcej, konkretne wymagania poszczególnych konstrukcji dają możliwość dopasowania innych rozwiązań w zakresie napędu, co także wpływa na precyzję ustawienia kątowego i powtarzalność tych ustawień. 

Źródło: StMech – systemy i technologie mechaniczne