Instalacja na gaz propan to wieloetapowa i wieloelementowa inwestycja. Można się nieco zagubić w ilości spraw, o których trzeba pamiętać i które należy załatwić zarówno na etapie planowania, jak i samego wykonania. Jednak jeszcze przed przystąpieniem do montażu instalacji, warto poznać kilka przydatnych faktów – dotyczących zalet takiego rozwiązania i sposobów użytkowania. Pomoże w tym poniższy przewodnik, który w skrócie prezentuje wszystko, co najważniejsze na temat instalacji na gaz propan.

Inwestycja początkowa, czyli szereg decyzji związanych z montażem instalacji na gaz propan

Zaczynamy od najważniejszych kwestii związanych z inwestycją początkową. Istnieją takie sprawy, które pozostają całkowicie poza władzą inwestora; przykładowo to, jak poprowadzone będą rurki z gazem od zbiornika do kotłowni. W tej kwestii wiedzą podzielą się specjaliści z firmy montującej instalację. Inwestor natomiast powinien skupić się na decyzjach i wyborach, z którymi pozostanie na lata.

Po pierwsze – wielkość zbiornika na gaz

Wybór wielkości zbiornika na gaz będzie prawdopodobnie pierwszą rzeczą, o jaką zapyta wykonawca. Często to właśnie wykonawca pomaga w wyborze. Jest to sprawa indywidualna, jednak wybór można oprzeć na twardych faktach i liczbach. Uwzględniając metraż domu, liczbę sprzętów, które będą zasilane gazem ze zbiornika, a także liczbę mieszkańców, można zdecydowanie łatwiej dokonać tego wyboru. Do dyspozycji są zbiorniki o pojemności 2700 l, 4850 l oraz 6700 l. Większe zbiorniki wymagają starania się o pozwolenie na budowę. Jest to zbędna komplikacja i dodatkowe koszty. Dlatego w domach, gdzie gaz propan będzie użytkowany wyłącznie do celów prywatnych, inwestorzy rzadko decydują się na zbiorniki na propan, których pojemność przekracza 7 m3.

Po drugie – zbiornik na propan naziemny czy podziemny

Wybór pomiędzy zbiornikiem podziemnym i naziemnym może być podyktowany dwoma kwestiami. Należy pamiętać, że zbiornik naziemny będzie zawsze widoczny na terenie posesji. Natomiast zbiornik podziemny może zostać całkowicie ukryty pod ziemią, a na jego powierzchni z powodzeniem można zasiać trawę lub zasadzić drobne kwiaty ozdobne, które stworzą rabatkę. Ponadto ważne jest, że obowiązują nas przepisy, w których zawarto minimalne odległości, jakie zbiorniki na gaz muszą zachować od budynków mieszkalnych, granicy sąsiednich działek, studzienek kanalizacyjnych czy linii energetycznych.

Po trzecie – wybór lokalizacji zbiornika na gaz

Wybór lokalizacji jest poniekąd uzależniony od wielkości zbiornika na gaz propan oraz tego czy jest to zbiornik podziemny, czy naziemny. Wybierając najbardziej dogodne dla nas miejsce należy pamiętać o przepisach stanowiących o odległościach, które należy zachować od konkretnych elementów obejścia. Dodatkowo, trzeba zadbać o to, aby dostęp do zbiornika nie był utrudniony i możliwe było jego łatwe tankowanie oraz dojazd do niego samochodem – cysterną.

Wygoda ponad wszystko – ogrzewanie gazem propan

Decydując się na ogrzewanie gazem propan wybieramy całkowitą automatyzację ogrzewania domu. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie z możliwych. Nowoczesne kotły zasilane gazem propan są niemal zupełnie bezobsługowe. Wystarczy ustawić na piecu żądaną temperaturę i można nie zaglądać do kotłowni nawet przez kilka tygodni. Oprócz tego, otoczenie pieca zawsze pozostaje czyste i estetyczne. Jest to całkowite przeciwieństwo kotłowni, w których znajdują się piece zasilane węglem, gdzie zawsze unosi się pył węglowy.

Wszechstronność zastosowania gazu propan

Gaz propan to nie tylko wygodne i niezawodne ogrzewanie domu zimą. Gaz ten sprawdzi się także do szerszych zastosowań. Z powodzeniem można doprowadzić gaz propan ze zbiornika do kuchenki gazowej, a nawet użyć go do ogrzewania wody użytkowej. Taka wszechstronność jest cenna w domostwach, gdzie jedyną alternatywą jest zasilanie kuchni i bojlera na wodę energią elektryczną. Przejście na gaz propan pozwoli obniżyć rachunki za prąd i cieszyć się dodatkowymi oszczędnościami.

Zalety gazu propan są niezliczone. Jest to rozwiązanie, na które warto się zdecydować nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również dla wygody i komfortu.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG